Automatyczna pralka bębnowa PREDOM POLAR TYP PS 663 S BIO

6. Przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej

  1. Pralkę należy przyłączyć do zaworu czerpalnego zakończonego gwintem zewnętrznym R3/4", ponieważ wąż doprowadzający wodę do pralki przystosowano do mocowania na takiej właśnie końcówce. Zanim przykręci się wąż do zaworu, do nakrętki węża. należy włożyć uszczelkę z sitem (rys. 7).

    Przyłączanie pralki do zaworu czerpalnego

    UWAGA!

    • Nie należy na sztywno podłączać pralki do sieci wodno-kanalizacyjnej, tzn. z pominięciem węża gumowego.

    • Nie przyłączać pralki do instalacji z ciepłą wodą. Napełnianie ciepłą wodą powoduje skrócenie czasu prania, a tym samym obniża prania. Gorąca woda może uszkodzić pralkę.

    • Pralka samoczynnie reguluje dopływ wody do zbiornika, rozpoczęcie pracy następuje dopiero wtedy, gdy zbiornik napełni się woda do właściwego poziomu.

  2. Zużyta woda wylewa się z pralki za pomocą gumowego węża spustowego wyprowadzonego przez tylną ściankę. Wąż spustowy jest tak profilowany, że można go swobodnie zawiesić na krawędzi wanny lub umywalki. Jeżeli wąż spustowy okaże się za krótki, można go przedłużyć wężem o tej samej średnicy, ale nie dłuższym niż 1,5 m. Zakończenie węża spustowego (kolano) nie może znajdować się niżej niż 50 cm i wyżej niż 100 cm od podłogi (poziomu podstawy pralki). Natomiast jeśli wąż spustowy został przedłużony, to jego zakończenie nie może być wyżej niż 180 cm od podłogi (rys. 8).

  3. Jeżeli wylot węża spustowego umieszczono w rurze odprowadzającej, nie może mieć ona mniejszej średnicy niż 4 cm.

    Wylot węża pralki

UWAGA!

Wąż spustowy nie może być skręcony lub zgnieciony, gdyż normalny dopływ wody byłby niemożliwy. Koniec węża spustowego nie może być zanurzony w wodzie pozostające] w naczyniu lub rurze odpływowej.

7. Przyłączenie do sieci elektrycznej

Instalacja elektryczna pralki automatycznej jest przystosowana do zasilania prądem przemiennym o napięciu 220 V i częstotliwości 50 Hz. Pralkę należy przyłączyć do sieci przy pomocy przewodu z wtyczką wyprowadzanego przez tylną ściankę pralki. Wtyczkę należy przyłączyć do gniazda ze stykiem ochronnym (rys. 9).

Podłączanie pralki do prądu

UWAGA!

Jeżeli w pomieszczeniu, gdzie ma być ustawiona pralka, bruk takiego gniazda, to powinien je zainstalować przeszkolony i upoważniony pracownik.

Nieprawidłowe podłączenie, wykonane przez osoby do tego niepowołane, grozi porażeniem elektrycznym.

Instalację zewnętrzną, a więc licznik, bezpieczniki, gniazdo ze stykiem ochronnym oraz przewody należy dostosować do obciążenia prądem 16 A.

8. Przygotowanie do eksploatacji

Po ustawieniu pralki należy:

  • jeszcze raz sprawdzić, czy usunięto ceowniki i śruby blokujące,

  • nową lub dawno nieużywaną sieć wodną przed przyłączeniem pralki oczyścić, przepłukując wodą,

  • sprawdzić, czy pralka jest prawidłowo podłączona do sieci elektrycznej,

  • zobaczyć, czy przyciski bio i wirówki znajdują się w prawidłowym położeniu,

  • sprawdzić, czy pralka jest prawidłowo przyłączona do sieci wodnej i kanalizacyjnej,

  • w nowo zakupionej pralce wykonać najpierw pranie oczyszczające bez tkanin. W tym celu napełniamy pralkę wodą, dodając 50 g proszku do prania i włączając program 4. Po każdym praniu szczególnie brudnych tkanin, np. odzieży ochronnej, oraz po usztywnieniu tkanin zaleca się również takie pranie oczyszczające.

Po praniu oczyszczającym pralka jest gotowa do normalnej eksploatacji.

Co się tyczy obsługi, patrz pkt 14.

9. Wybór odpowiednich środków piorących

Do prania w pralce nie należy stosować popularnych środków piorących, które w trakcie prania wytwarzają zbyt dużą ilość piany. Piana pogarsza dostęp wody do tkanin, a wydzielając się w nadmiernych ilościach może się nawet wydostać na zewnątrz i, co jest niedopuszczalne, zalać instalację elektryczną. Do pralek automatycznych należy używać specjalnie przystosowanych niskopieniących środków piorących, aktualnie rozpowszechnionych na rynku, np. Bio 76.

Do użytych proszków nie wolno dodawać środków, wybielających oraz przeznaczonych do prania chemicznego.

Jeśli woda, w której się pierze, jest zbyt twarda (zawiera nadmiar soli mineralnych), to należy ją, zmiękczyć przez dodanie 15-20 g sody oczyszczonej. Sodę wsypujemy do zasobnika razem z proszkiem. Przy sypaniu proszku należy zwrócić uwagę, aby bryłki proszku nie dostały się do zasobnika i nie zatkały jego wylotu.

Proszek do prania wstępnego i zasadniczego należy po odmierzeniu w naczyniu wsypać do zasobnika bezpośrednio przed rozpoczęciem prania, aby nie tworzyły się bryłki z powodu jego zamoknięcia.

UWAGA!

Nie należy stosować proszków enzymatycznych do prania bielizny niemowlęcej.

10. Załadowanie

Przeznaczone do prania tkaniny należy posortować pod względem stopnia zabrudzenia, rodzaju materiału oraz trwałości kolorów w temperaturach poszczególnych programów (wykaz programów podany w pkt 12).

Ponieważ najlepsze wyniki prania dla tkanin bawełnianych i lnianych uzyskuje się przy jednorazowym załadowaniu 3,5 kg, należy ciężar wkładanych do pralki tkanin ocenić według tabeli, podanej w pkt 11.

Przed włożeniem tkanin do bębna należy sprawdzić, czy wszystkie guziki są dobrze przyszyte, a zamki błyskawiczne zapięte. Z kieszeni należy powyjmować wszystko, zwłaszcza twarde przedmioty (drobne monety, szpilki itp.). Tasiemki i paski wkładamy do płóciennego woreczka.

Następnie otwieramy drzwiczki pralki A przez pociągnięcie uchwytu B, wkładamy przygotowane tkaniny i dokładnie zamykamy pralkę (rys. 10).

Ładowanie prania do pralki

Pralka posiada zabezpieczenie, które w czasie otwierania drzwiczek automatycznie przerywa. pracę pralki.

W pierwszej kolejności wkładamy do pralki drobne rzeczy (chusteczki, serwetki itp.). Prześcieradła, poszwy, obrusy itp. wkładamy ruchem wahadłowym, układając je w ten sposób w harmonijkę. Takie układanie zapobiega nadmiernemu skręcaniu dużych sztuk i zawijaniu w nie sztuk drobniejszych.

UWAGA!

Jeżeli pierzemy jedną sztukę o ciężarze 0,5-2 kg (np. koc, frotowy płaszcz kąpielowy, itp.), to nie należy włączać wirówki. Wirówkę można włączyć dopiero po dodaniu mniejszych sztuk, aby łączny ciężar załadowanych tkanin wynosił ok. 3 kg.

Zapobiega to nadmiernym drganiom pralki podczas odwirowania.

0 △|▽