Odkurzacz Zelmer typ 2000.0; 2000.5

Zastosowanie elementów wyposażenia i ich montaż

Typ 2000.0 - posiada płynną regulację mocy ssania przez zastosowanie obrotowego regulatora na wkładce oraz wskaźnik zapełnienia worka kurzem. Odkurzacz ten może posiadać gniazdko do elektroszczotki jak  również „park system".


Wąż ssący jest podstawowym elementem wyposażenia odkurzacza. Jego giętkość umożliwia łatwe manewrowanie wyposażeniem. Obrotowe zamocowanie węża w pokrywie przedniej ułatwia odkurzanie. Końcówki węża połączone są z nim w sposób zapobiegający skręceniu się węża podczas pracy. Na jednej z końcówek znajduje się otwór z zasuwką do regulacji mocy ssania powietrza (dotyczy odkurzaczy bez elektronicznego regulatora).


Rura teleskopowa lub rury metalowe łączą ssawki i szczotki z wężem ssącym zwiększając zasięg pracy odkurzacza. Konstrukcja rury teleskopowej umożliwia regulację jej długości w zależności od wzrostu użytkownika lub rodzaju wykonywanej czynności podczas odkurzania. Przy maksymalnej długości rury teleskopowej, może wystąpić zjawisko uginania się rury w miejscu łączenia. Regulację rury uzyskuje się poprzez przesunięcie przycisku "A" zgodnie ze strzałką na nim i ustawienie wymaganej długości - maks. 96 cm.


Ssawka mała - przeznaczona jest do odkurzania miękkich, powierzchni, takich jak zasłony, firanki, meble tapicerowane itp.


Szczotka mała - przeznaczona jest do nierównych powierzchni, takich jak: księgozbiory, ramy obrazów itp.

Ssawka szczelinowa umożliwia usuwanie zanieczyszczeń z miejsc trudno dostępnych, np. przy listwach podłogowych i ze szczelin w boazeriach.

Hak umożliwia zamocowanie na odkurzaczu w pozycji pionowej rury teleskopowe] wraz z wężem ssącym.

Ułatwia to przenoszenie i przechowywanie odkurzacza. Hak mocuje się w otworze pokrywy przedniej.

Ssawko-szczotka typ 149 – jest uniwersalną częścią wyposażenia. Może być używana jako szczotka lub ssawka. Zmianę szczotki na ssawkę (i odwrotnie) uzyskuje się poprzez wciśnięcie odpowiedniego klawisza. Wciśnięty klawisz z rysunkiem podłogi oznacza wysunięcie szczotki z obudowy, która służy do odkurzania dużych i twardych powierzchni, np. podłóg z drewna, tworzyw sztucznych lub kamienia oraz ścian. Wciśnięcie klawisza z rysunkiem dywanu powoduje schowanie szczotki. Wtedy ssawko-szczotka przystosowana jest do pracy jako ssawka i służy do odkurzania dużych miękkich powierzchni np. dywanów, wykładzin itp.


Ssawko szczotka typ 111 - jest uniwersalną częścią wyposażenia. Zamontowane kółka ułatwiają jej przesuwanie po odkurzanej powierzchni. Spełnia te same funkcje co ssawko-szczotka 149, z którą jest stosowana zamiennie. Znajdujący się z tyłu ssawki hak umożliwia zamocowanie węża z rurą teleskopową lub rurami metalowymi na odkurzaczu w pozycji pionowej lub poziomej. Ułatwia to przenoszenie i przechowywanie odkurzacza. Hak mocuje się w otworze korpusu w pozycji pionowej lub w otworze pokrywy tylnej w pozycji poziomej.


Worek papierowy - jest zbiornikiem kurzu, z którego nie usuwa się zebranych podczas odkurzania zanieczyszczeń. Po jego zapełnieniu należy go wyrzucić.

Tylko oryginalne worki Zelmer zapewniają prawidłowe  i bezpieczne funkcjonowanie odkurzacza.

Stosowanie worków papierowych zalecane jest ze względów higienicznych oraz przedłuża eksploatację odkurzacza.

Zakupu worków papierowych można dokonywać w sklepach lub w formie wysyłkowej korzystając z załączonego formularza - Karty Zamówień.

0 △|▽