Aparat do masażu ciała typ AM-1

Instrukcja obsługi Aparatu do masażu ciała typ AM-1

Przeznaczenie aparatu.

Aparat przeznaczony jest do elektrycznego, wibracyjnego masażu tkanek przez skórę. Aby aparat działał bezpośrednio na tkanki należy założyć jedną z nasadek, która przylegając podczas zabiegu do skóry przenosi drgania (wibracje) wytwarzane w aparacie na tkanki ustroju człowieka.

Zabiegi masażu wibracyjnego stosuje się miejscowo na małe odcinki ciała w celach leczniczych, kosmetycznych i po wysiłkach fizycznych u sportowców. Mogą one być wykonywane samodzielnie lub przez druga osobę.

Kształty nasadek gumowych (jest ich sześć) częściowo decydują o głębokości i intensywności masażu.

  • Nasadki numer 1 i 2 - (wklęsła i płaska) służą do łagodnego i powierzchownego masażu o słabej intensywności drgań. Stosuje się je w okolicy szyi, piersi, brzucha, dla nadania im elastyczności.
  • Nasadka numer 3 (z gąbką) - służy do delikatnego masażu i jest przeznaczona przede wszystkim do skóry twarzy, a także miejsc, gdzie potrzebna jest bardzo słaba wibracja.
  • Nasadka numer 4 (twarda, półokrągła) - używana jest do rąk, nóg, grzbietu (pleców), brzucha i miejsc wymagających intensywnego i głębszego masażu.
  • Nasadka numer 5 - stosuje się przy masażu okrężnych mięśni oka, ust, a także wtedy, gdy zachodzi potrzeba wibracji w jednym miejscu, bez przesuwania aparatu.
  • Nasadka numer 6 - stosuje się do masażu skóry owłosionej.

Nasadki do masażera

Działanie masażu.

Masaż łagodzi bóle i działa ogólnie uspokajająco na układ nerwowy.

W czasie masażu rozszerzają się naczynia krwionośne, pobudzony zostaje obieg krwi i limfy w skórze i wzmagają się funkcje wydzielnicze gruczołów skórno-łojowych i potowych.

Skóra staje się różowa, rozluźniona ale sprężysta, a jej przekrwienie powoduje zwiększenie przemiany materii w tkance podskórnej i mięśniach przylegających. Masaż ma ogromne znaczenie dla mięśni, bo zwiększa ich elastyczność, a tym samym zdolność do wykonywania wysiłków dużo większych niż normalne.

Pobudzone w ten sposób w mięśniach krążenie krwi i limfy zapobiega powstawaniu obrzęków.

Uprzednie rozgrzanie ciała (ciepła kąpiel, soilux, diatermia) zwiększa wydatnie efektywność masażu wibracyjnego.

Masaż wibracyjny wskazany jest szczególnie w sportowców po dużych wysiłkach fizycznych jako uzupełnienie masażu ręcznego.

Konstrukcja aparatu.

W obudowie znajduje się generator drgań jako układ elektromagnetyczny. Elementem wywołującym wibracje jest elektromagnes zasilany prądem o napięciu 220V. Na skutek zmiany wartości napięcia elektrycznego w czasie następuje zmiana pola elektromagnetycznego, co wprowadza w ruch płaską sprężynę elektromagnesu. Na tej sprężynie umocowuje się nasadki gumowe przy pomocy nagwintowanego uchwytu.

Sposób użytkowania.

Do wykonywania masażu należy przystąpić w ten sposób, że najpierw wkręca się odpowiednią nasadkę, a następnie włącza się aparat do sieci elektrycznej. Zmiany nasadek mogą być dokonywane tylko wtedy, gdy aparat wyłączony jest z sieci. Nasadki trzeba wkręcać głęboko, aż do oporu.

Podczas masażu nasadka powinna lekko przylegać do skóry, należy ją przesuwać wolnym ruchem podłużnym lub lekkim obrotowym.

Do wykonywania masażu mięśni kończyn górnych i dolnych, należy posługiwać się ruchem posuwistym, podłużnym z nieco większym uciskiem wzdłuż przebiegu mięśni, od dłoni do ramienia i od stopy do uda. Czas masażu - zabiegu nie powinien trwać dłużej niż 8-10 minut.

Uwaga! Przy zbyt mocnym ucisku nasadki do skóry występuje dość silny, charakterystyczny stukot - warkot. Występowanie tego warkotu powinno być ostrzeżeniem, aby ucisk natychmiast zmniejszyć.

Skóra przed masażem powinna być starannie umyta i wysuszona. Nie należy używać kremu ani talku. Wyjątkowo przy bardzo delikatnej skórze można użyć w minimalnej ilości talk.

Nasadki trzeba zmywać wodą z mydłem i po wysuszeniu przetrzymywać w czystym woreczku nylonowym lub odpowiednim futerale.

Podczas zabiegu aparat powinien być trzymany mocno całą dłonią.

Wskazania lecznicze.

  1. Lekki zanik i zwiotczenie skóry (skóra sucha, blada).
  2. Zmarszczki, rozstępy i blizny na skórze.
  3. Lekki zanik i zwiotczenie mięśni zwłaszcza po opatrunku gipsowym.
  4. Niedowład i lekkie porażenie mięśni przy uszkodzeniu nerwów ruchowych np. po zabiegu operacyjnym.
  5. Nadmierny skurcz mięśni po wysiłkach.
  6. W bólach mięśniowych po przemeczeniu.7. W nerwobólach mięśniowych.

Przeciwwskazania.

  1. Wykwity na skórze (ropne, guzkowate).
  2. Uszkodzenie naskórka (otarcie, przecięcie).
  3. Obrzęki skóry i tkanki podskórnej.
  4. Zupełne porażenie mięśnia a skutek uszkodzenia nerwu ruchowego.

Informacje dodatkowe.

Aparat typ AM-1 badany był w laboratorium Badawczo-Kontrolnym Biura Znaku Jakości oraz w Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie na zgodność z normą PN-74/E-06250 i na medyczne walory użytkowe.

Aparat typ AM-1 otrzymał pozytywny atest badań.

Instrukcja użytkownika aparatu jest opracowana przez Gabinet Fizykoterapeutyczny z Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie.

0 △|▽